صفر تا صد خرید زمین در ترکیه

خرید زمین در ترکیه

خرید زمین از گذشته های دور تا به امروز یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری بوده است.

با توجه به قیمت بالای زمین در ایران و ناپایدار بودن قیمت ها، عده زیادی از ایرانیان و سایر اتباع خارجی تصمیم گرفتند که برای خرید زمین در کشورهای خارجی از جمله ترکیه اقدام کنند.

این سرمایه گذاری در بلند مدت سود زیادی برای سرمایه گذاران به همراه داشت و همین موضوع سبب شد که ماهانه تعداد بیشتری از خارجی ها بر روی زمین های ترکیه سرمایه گذاری های کلان و بلند مدت کنند.

اگر شما نیز سرمایه ای دارید که قصد دارید آن را چندین برابر کنید، خرید زمین در ترکیه یکی از بهترین فرصت هایی است که پیش روی شما قرار دارد.

البته در نظر داشته باشید که در هیچ کاری نباید بدون آگاهی و اطلاعات وارد شد؛ بنابراین تصمیم گرفتیم که در این مطلب شما را به طور کامل با صفر تا صد خرید زمین در ترکیه آشنا کنیم.

شرایط خرید زمین در ترکیه برای اتباع خارجی

با وجود این که ترکیه مسیر خرید زمین را برای سرمایه گذاران خود بسیار هموار کرده است، طبیعی است که قوانین و شرایط خود را نیز داشته باشد.

در صورتی که از این شرایط آگاهی کاملی نداشته باشید، در مراحل خرید و فروش و ثبت سند دچار مشکل خواهید شد ؛ اکنون بد نیست که قوانین خرید زمین در ترکیه را با هم بررسی کنیم.

 • اولین و مهم ترین شرط برای خرید زمین در ترکیه، داشتن مجوز از وزارتخانه تملک ترکیه می باشد.

گفتنی است که مجوز شما باید هر ساله به روز شود؛ زیرا قوانین وزارتخانه ممکن است هر سال یا هر چند سال یک بار دستخوش تغییراتی شود و شرایط جدیدی را برای خرید و فروش زمین در ترکیه ایجاد کند.

شما موظف هستید تمامی معامله های خود را به وزارتخانه اطلاع دهید تا وزیر وزارتخانه به طور کامل بر معامله های شما در پروژه های مختلف مسلط باشد.

 • اتباع خارجی تنها می توانند از مجوز بهره وری و توسعه صنعت کشاورزی ترکیه برای خرید و فروش خود استفاده کنند و هر مجوز دیگری برای خرید و فروش زمین در ترکیه مورد تایید نمی باشد.
 • یکی از مهم ترین شرایط خرید زمین کشاورزی در ترکیه این است که خریدار باید از زمین کشاورزی خود تنها برای کاشت و برداشت استفاده کند و بهره وری از زمین کشاورزی برای استفاده های تجاری یا موارد دیگر مجاز نمی باشد.

چنانچه فرد خریدار از زمین در جهت تولید و کشت محصولات بهره وری نکند، حق تملک وی منتفی خواهد شد.

 • سعی کنید در پروژه های خود از عنوان هایی همچون کاشت و برداشت برای تایید استفاده کنید تا حق تملک شما تا هنگام فروش زمین در ترکیه با خطر رو به رو نشود.
 • اتباع خارجی تنها می توانند تا 30 هکتار زمین کشاورزی خریداری کنند.
 • اتباع خارجی مجاز به خرید زمین در مناطق نظامی ترکیه نیستند.
 • اگر زمینی را به قصد ساخت و ساز خریداری می کنید، باید زمان شروع ساخت و ساز را به دولت ترکیه اعلام کنید و حداکثر تا دو سال این کار را به انجام برسانید.

خرید زمین در ترکیه

بهترین شهرها برای خرید زمین در ترکیه و قیمت آن ها

در واقع شهرهای زیادی همچون بیلجیک، آنتالیا، آلانیا، بورسا، یالوورا، ساکاریا، ترابزن، استانبول، وان و…برای خرید زمین مناسب هستند؛ اما سرمایه گذاری در برخی از این شهرها بیش‌تر از سایرین ثمربخش و به صرفه می باشد.

از این شهرها می توان به ازمیر، آنکارا، آلانیا، وان، استانبول و ترابزون اشاره کرد ؛ پیش از این که هر کدام از این شهرها و شرایط و قیمت خرید زمین در هر یک از آن ها را بررسی کنیم، بد نیست که نگاهی اجمالی به میانگین قیمت زمین کشاورزی در ترکیه و همچنین زمین های مسکونی در کل کشور بندازیم.

زمین های کشاورزی برای قیمت گذاری معمولا به دو دسته زمین های خالی و بدون کشت، و زمین های زیر کشت تقسیم می شوند.

اگر بخواهیم یک آمار میانگین از قیمت این زمین ها ارائه دهیم، قیمت زمین های بدون کشت از 1.5 دلار در هر متر مربع و قیمت زمین های زیر کشت از 20 دلار به بالا می باشد؛ همچنین قیمت زمین های مسکونی به طور میانگین بین 40 تا 1000 دلار در هر متر مربع می باشد که بسته به منطقه، شرایط اقلیمی و عواملی از این دست، این قیمت می تواند متغیر باشد.

اکنون وقت آن است که به سراغ جزئیات برویم و شهرهای زیبای ترکیه را با جزئیات بیش‌تری مورد بررسی قرار دهیم.

خرید زمین در استانبول ترکیه :

می توان گفت که استانبول در میان تمامی شهرهای ترکیه بیش‌ترین شهرت را دارد و کم‌تر کسی است که بتواند از زیبایی ها و آب و هوای مساعد استانبول چشم پوشی کند.

وسعت بالا، امکانات زیاد و مناسب بودن استانبول برای خرید زمین و ملک سبب شده است که این شهر روز به روز به محبوبیت بیش‌تری برای سرمایه گذاران دست پیدا کند. همچنین اطراف شهر استانبول زمین های کشاورزی وجود دارند که خاک حاصلخیز و شرایط مساعدی برای کشت محصول دارند.

با توجه به این موضوع که استانبول پایتخت توریستی، اقتصادی و تاریخی ترکیه می باشد، بدیهی است که قیمت زمین در استانبول ترکیه نسبتاً بالاتر از سایر شهرها باشد.

اما با وجود قیمت بالای زمین در استانبول، همچنان سرمایه گذاران علاقه زیادی به خرید زمین در استانبول ترکیه نشان می دهند و این شهر هنوز یکی از بازارهای پررونق خرید و فروش زمین می باشد.

به عنوان مثالی از قیمت زمین در استانبول ترکیه، قیمت یک قطعه زمین در سیلیوری، با 1051 متر مربع مساحت، 290 هزار لیر می باشد.

با یک محاسبه ساده درمی یابید که هر متر مربع از این زمین حدود 276 لیر قیمت گذاری شده است.

خرید زمین در استانبول

خرید زمین در آلانیا ترکیه :

احتمالاً تا به حال در تبلیغات تلویزیونی یا در سوشال مدیا آگهی های زیادی را در مورد خرید زمین، خرید ملک و اقامت در آلانیا مشاهده کرده اید.

آلانیا در حال حاضر یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق ترکیه می باشد و سرمایه گذاران زیادی برای سرمایه گذاری و خرید زمین در آلانیا درخواست داده اند.

خرید زمین در آلانیا برای سرمایه گذاران مزایای خاص خود را دارد که از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قیمت زمین های آلانیا نسبت به استانبول و بسیاری از شهرهای ترکیه پایین تر است و شما حتی با بودجه کم نیز می توانید در آلانیا صاحب زمین شوید.
 • با خرید زمین با قیمت بیش از 400 هزار دلار در آلانیا می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.
 • زمین های آلانیا همواره یک روند صعودی را طی می کنند و احتمال رشد تصاعدی سرمایه شما در آلانیا بسیار بالا است.
 • آلانیا شهری واقع در سواحل مدیترانه بوده و به دلیل آب و هوای مساعدی که دارد برای زندگی و خرید زمین های مسکونی و ساخت و ساز بسیار مناسب است.

قیمت زمین های کشاورزی در آلانیا به طور میانگین 720 لیر به ازای هر متر مربع می باشد.

قیمت زمین های مسکونی در آلانیا نیز به طور میانگین 5000 لیر به ازای هر متر مربع است.

خرید زمین در ازمیر ترکیه :

شهر زیبای ازمیر با حدود 4 میلیون نفر جمعیت، پس از استانبول و آنکارا بزرگ‌ترین شهر ترکیه می باشد.

ازمیر از نظر تجاری و صنعتی دارای موقعیتی ممتاز بوده و در حال حاضر بخش قابل توجهی از کل سرمایه گذاری اتباع خارجی را به خود اختصاص داده است.

همچنین جاذبه های تاریخی و تفریحی ازمیر سبب جلب توجه افراد زیادی شده است تا برای سکونت و تفریح آن را برگزینند.

شرایط آب و هوایی ازمیر تا حد قابل توجهی برای کشاورزی و همچنین سکونت مناسب می باشد.

اگر برای خرید زمین در ازمیر ترکیه تردید دارید، می توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که ازمیر یکی از بهترین مناطق برای سرمایه گذاری و خرید زمین می باشد.

قیمت زمین در ازمیر ترکیه نسبت به آلانیا و استانبول ارزان تر است؛ اما برای این که بتوانید یک خرید امن و پرسود را تجربه کنید، بهتر است با کارشناسان مجرب های هومز  (HiHomes) مشورتی هر چند مختصر داشته باشید.

خرید زمین در ازمیر

خرید زمین در بورسا ترکیه :

 شهر بورسای ترکیه تقریبا در شبه جزیره آناتولی و در جنوب شرقی مرمره قرار دارد و در حال حاضر یکی از مهم ترین مراکز صنعتی ترکیه می باشد.

بورسا به سبب آب و هوای مطبوع، فضای سبز و همجواری با دریای زیبای مرمره، به بورسای سبز شهرت دارد.

در شهر بورسا علاوه بر کشاورزی، پرورش دام و طیور نیز بسیار رواج دارد و بخش قابل توجهی از درآمد مردم این شهر از این راه تأمین می شود. بورسا در واقع اولین استان کشور ترکیه برای پرورش و تولید هلو محسوب میشود.

قیمت زمین در بورسا ترکیه در سطح معقول و مناسبی قرار دارد و نسبت به زمین های استانبول قیمت های کم تری دارد.

به عنوان مثال قیمت یکی از زمین های کشاورزی بورسا در منطقه کوچوکوملا، با مساحت 7500 متر مربع، تنها 96 لیر به ازای هر متر مربع می باشد.

خرید زمین در وان ترکیه :

شهر وان ترکیه در قسمت شرقی این کشور قرار دارد و علت شهرت آن نیز بناهای تاریخی زیبا و آب و هوای مطلوبش می باشد.

شهر زیبای وان دارای یک دریاچه نسبتا بزرگ به نام دریاچه وان با 3000 کیلومتر مربع مساحت می باشد.

دریاچه وان در واقع یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب میکند.

این فقط یکی از دلایلی است که سبب شده شهر وان ترکیه میان مردم محبوب باشد.

آب و هوای خوش و شرایط اقلیمی مناسب این شهر، آن را برای کشت بسیاری از محصولات مناسب کرده است و آباد بودن و زیبایی آن، چیزی است که تمامی سرمایه گذاران برای خرید زمین مسکونی به دنبال آن هستند.

در مورد قیمت خرید زمین کشاورزی در وان ترکیه، مانند دیگر مناطق ترکیه به زیر کشت بودن یا نبودن زمین بستگی دارد. قیمت خرید زمین در وان ترکیه اختلاف چندانی با سایر شهرهای آن ندارد و دارای تعرفه معقولی برای سرمایه گذاری می باشد.

خرید زمین در وان

خرید زمین در ترابزون ترکیه :

 شاید تا به حال زیاد نامی از شهر ترابزون ترکیه نشنیده باشید. اما اگر قصد خرید زمین در ترکیه را دارید، بهتر است در مورد آن کمی بیش‌تر بدانید.

ترابزون یکی از شهرهایی که در سال های اخیر با سیل عظیم و بی سابقه ای از سرمایه گذاران خارجی و عربی رو به رو شده است. شهر ترابزون که به آن لقب مروارید دریای سیاه را اعطا کرده اند، به آب و هوای خوش، سرسبزی و مناطق زیبای آن شهرت دارد.

قیمت خرید زمین در ترابزون ترکیه، به دلیل همین طبیعت فوق العاده و آرامش بخش و دلایل اقتصادی دیگر، نسبت به شهر های آنکارا و بورسا بالاتر، و نسبت به استانبول پایین تر می باشد. به طور کلی می توان گفت که رنج قیمت خرید زمین در ترابزون، متوسط رو به بالا است.

دلایل محبوبیت خرید زمین در ترکیه برای اتباع خارجی

همان طور که گفتیم در سال های اخیر بسیاری از اتباع خارجی برای خرید زمین های کشاورزی و مسکونی ترکیه اقدام کردند. اما سوالی که پیش می آید این است که علت این استقبال چیست؟ اکنون بهتر است چند مورد از مزایای خرید ملک در ترکیه و همچنین مزایای خرید زمین در آن را مورد بازبینی قرار دهیم.

 •  دریافت اقامت ترکیه با خرید زمین و ملک :

از مهم ترین مزایای خرید ملک در ترکیه و خرید زمین، می توان به این موضوع اشاره کرد که با خرید ملک و زمین بالای 400 هزار دلار، برای شخص متقاضی امکان دریافت اقامت و پس از 5 سال امکان دریافت شهروندی ترکیه فراهم می شود.

البته این کار قوانین و شرایط خاص خود را دارد و فرد فقط در صورتی اقامت ترکیه را دریافت می کند که حداکثر تا دو سال پس از خرید زمین، در آن ساخت و ساز و یا کشت محصول انجام دهد.

خرید زمین مسکونی در ترکیه

 • حمایت های دولت ترکیه :

سرمایه گذاری اتباع خارجی در زمین های ترکیه، علاوه بر این که برای خود سرمایه گذاران سودآوری قابل توجهی دارد، برای دولت ترکیه نیز بسیار مفید می باشد؛ بنابراین دولت ترکیه تا جایی که می تواند از سرمایه گذاران خارجی حمایت میکند و تا حد امکان تبعیضی بین افراد ترک و غیر ترک در خرید زمین قائل نشده است.

به عنوان مثال :

 • برای صاحبان زمین های کشاورزی در ترکیه، بیمه درمانی بین الملل صادر می شود.
 • دولت ترکیه برای افرادی که زمین کشاورزی بالای 10 هکتار خریداری می کنند، یارانه تعیین می کند ؛ البته برای دریافت این یارانه باید پروژه کشاورزی شما به تصویب و تایید دولت رسیده باشد.
 • دولت ترکیه برای اعطای تسهیلات مختلف، با افراد ترک و غیر ترک به طور کاملاً یکسان برخورد کرده و هیچ تفاوتی بین این دو قائل نمی شود.
 • دولت ترکیه سرمایه گذاران زمین های کشاورزی را از پرداخت 18 درصد از مالیات کودهای کشاورزی معاف کرده است.
 • سرمایه گذاران خارجی زمین های کشاورزی، 8 درصد از مالیات محصولات و خوراک دام ها را پرداخت نمی کنند.
 • دولت ترکیه به صاحبان زمین های کشاورزی بذر رایگان می دهد تا کشت محصول برای آن ها به صرفه تر باشد.
 • سرمایه گذاران خارجی برای خرید زمین های کشاورزی نیازی به مجوز ندارند و به راحتی می توانند برای خود یک منبع درآمد پرسود ایجاد کنند.
 • سرمایه گذاران زمین های کشاورزی، مبلغی بین 300 هزار تا 3 میلیون لیر از سمت دولت ترکیه تحت عنوان بودجه حمایتی دریافت می کنند.
 • صاحبان زمین های کشاورزی ترکیه، از سمت دولت ترکیه بیمه درمانی بین الملل دریافت می کنند.
 • برای کسانی که اقدام به خرید زمین های کشاورزی در ترکیه می کنند، شرایط تحصیل در ترکیه بسیار راحت تر است.

خرید زمین کشاورزی در ترکیه

 • سرمایه گذاری امن و پرسود :

سرمایه گذاران خارجی زمین های ترکیه، علاوه بر دریافت اقامت و شهروندی ترکیه و برخورداری از حمایت های بی وقفه دولت، می توانند با سرمایه گذاری در زمین های ترکیه، سرمایه خود را چندین برابر کنند.

تفاوتی ندارد که شما زمین کشاورزی خریداری می کنید یا زمین مسکونی؛ در هر حال اگر با آگاهی پیش بروید، جز سود چیزی عاید شما نخواهد شد.

بد نیست بدانید که تا کنون 543 هکتار زمین کشاورزی در 20 منطقه ترکیه توسط سرمایه گذاران خارجی خریداری شده است و عمده این سرمایه گذاران از کشورهای حوزه خلیج فارس، مانند قطر، کویت، عربستان سعودی و بحرین می باشند.

 در صورتی که قصد ساخت و ساز در زمین مسکونی خود را دارید، بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و سازه خود را طوری بسازید که مورد پسند افراد باشد.

در صورتی که روی زمین های کشاورزی سرمایه گذاری کنید، می توانید با کشت و فروش محصولات، یک منبع درآمد بسیار عالی را برای خود ایجاد کنید.

گفتنی است که دولت ترکیه از خریداران زمین های کشاورزی بیش‌تر از خریداران زمین های مسکونی حمایت می کند؛ بنابراین گرچه کشت محصولات کشاورزی دغدغه بیش تری برایتان ایجاد می کند، سعی کنید بیشتر روی خرید زمین های کشاورزی تمرکز کنید.

 • سایر دلایل سرمایه گذاری :
 • بیش از یک سوم زمین های ترکیه دارای خاک بسیار حاصلخیز و مناسب برای کشت می باشند که همین موضوع موجب افزایش کشت محصولات کشاورزی و در نتیجه افزایش درآمد صادر کننده می شود.
 • آب و هوا و شرایط اقلیمی ترکیه کاملاً برای کشت و زراعت مناسب می باشد.
 • سرمایه گذاران خارجی زمین های کشاورزی، می توانند در بخش های جانبی صنعت کشاورزی ترکیه مانند بسته بندی میوه و سبزیجات، ادویه، احشام و طیور، کشاورزی تجاری، گیاهان زینتی، مواد غذایی مکمل، بخش آبیاری و کودها و سموم نیز فعالیت کنند.
 • هزینه استخدام نیروی انسانی در ترکیه بسیار ارزان بوده و شما می توانید با حداقل هزینه، کشت و برداشت محصولات خود را به انجام برسانید.
 • تعداد نیروی انسانی برای کار در زمین های کشاورزی بسیار زیاد است.
 • قیمت خرید زمین در ترکیه نسبت به سایر کشورها بسیار مناسب است و حتی در صورتی که بودجه بسیار کمی دارید، می توانید برای خرید زمین در روستاهای ترکیه اقدام کنید.
 • اتباع خارجی از سمت وزارت تملک اجازه خرید و فروش زمین کشاورزی را دارند.
 • صادرات محصولات کشاورزی در ترکیه، به دلیل موقعیت خوب این کشور، در زمینه تجاری و اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار دارد و قادر است محصولات کشاورزی خود را به 180 کشور جهان بدون هیچ مشکلی صادر کند.
 • کشور ترکیه از نظر کیفیت محصولات کشاورزی اعتبار و شهرت زیادی بین سایر کشورها دارد و فروش و صادر کردن محصولات کشاورزی در ترکیه بسیار راحت و بی دردسر است.
 • محصولات کشاورزی ترکیه تا حد زیادی شبیه به ایران است و شما برای شناخت و کشت این محصولات، با چالش های بسیار کمی رو به رو خواهید شد.

مزایای کشاورزی در ترکیه

برخی نکات قانونی و حقوقی در رابطه با خرید زمین در ترکیه

 • قبل از این که برای خرید زمین هر اقدامی بکنید، از یک کارشناس خبره در این زمینه مشاوره بخواهید. در صورت تمایل می توانید از مشاوران مجرب های هومز  (Hi Homes) کمک بگیرید تا مسیر را برای شما روشن و هموار کنند.
 • پیش از خرید زمین در یک منطقه خاص، در مورد زمین و آن منطقه به خوبی تحقیق و جستجو کنید. می توانید این کار را به صورت مجازی و از طریق وبسایت های مختلف انجام دهید. همچنین می توانید به سایت شهرداری منطقه ای که قصد دارید زمین خود را در آن محل خریداری کنید سر بزنید تا به طور دقیق با شرایط و موقعیت زمین آشنا شوید.
 • قبل از خرید زمین، حتما بررسی کنید که زمین مورد نظر دارای تاییدیه شهرداری باشد.
 • به عنوان یک تبعه خارجی، برای خرید زمین باید از سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی استعلام بگیرید.
 • به سند رسمی هر ملک یا زمین در ترکیه تاپو گفته می شود. تنظیم این سند توسط اداره کل تاپو ترکیه انجام می شود. این سند زمانی معتبر است که در سمت راست آن عکس مالک دیده شود و قسمت وسط و پایین آن دارای مهر باشد.
 • هنگام خرید زمین به مواردی مانند آب و هوای منطقه، نظامی نبودن آن و قوانین دولت ترکیه در مورد آن منطقه بسیار دقت کنید. همچنین دقت کنید که زمین مورد نظر مناسب کار شما باشد. به عنوان مثال اگر قصد دارید در زمین خود ساخت و ساز انجام دهید، در منطقه ای زمین خود را خریداری کنید که برای سکونت مورد پسند افراد باشد.
 • اگر در زمین خود قصد ساخت ملک را دارید، باید بدانید که صاحبان ملک در ترکیه موظف به پرداخت مالیات می باشند. هزینه مالیات ملک در مناطق غیر شهری ترکیه 0.1 درصد و در مناطق شهری 0.2 درصد می باشد. دولت ترکیه هزینه این مالیات را صرف اموری همچون خدمات قانونی، آب و فاضلاب، آتش نشانی و… می کند.

کپی رایت @ Hihomes. طراحی و توسعه توسط Rigel.ir